Czym jest inteligentne oświetlenie? – opis, rodzaje, cechy

W skali istnienia świata, nie minęło zbyt wiele czasu od wynalezienia pierwszej żarówki. Od tej pory postęp technologiczny jest niezwykle szybki, a my jako użytkownicy, doczekaliśmy się już oświetlenia inteligentnego. Oczywiście, dzisiaj żarówki żarowe czy wolframowe są już przeżytkiem, a wszyscy rozglądają się wyłącznie za energooszczędnymi rozwiązaniami. Sporym kryterium dotyczącym wyboru stała się także wygoda użytkowania.

W poniższym wpisie postaramy się opisać, czym jest inteligentne oświetlenie i dlaczego na przestrzeni lat, stało się ono tak bardzo popularne.

Technologia użyta przy inteligentnym oświetleniu

Prawdę mówiąc, nie byłoby źródeł światła smart, gdyby nie dioda. To małe, ale jakże potrzebne dzisiejszej ludzkości urządzenie jest głównym sprawcą całego zamieszania. Właśnie dzięki powstaniu diody oświetleniowej, powstała technologia LED. Co więcej, jej nazwa jest nawet sygnowana tym małym komponentem. Po rozwinięciu skrótu, otrzymujemy opisane w języku angielskim Light Emitting Diode, co oznacza po prostu diodę emitującą światło.

Cały proces powstawania światła tym sposobem odbywa się na zasadzie zjawiska elektroluminescencji. W dużym skrócie, oznacza to wydalanie przez elektrony ogromnych nakładów energii, które przetwarzane są na światło. Nie ma co ukrywać, że to właśnie ta technologia jest aktualnie najczęściej używaną. Daje ona wiele możliwości, dzięki czemu oświetlenie smart posiada szereg przydatnych i wygodnych funkcji.

Czym jest inteligentne oświetlenie? – opis, rodzaje, cechy

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Przechodząc już stricte do tematu oświetlenia smart musimy zaznaczyć, że istnieją dwie jego odmiany. W nowoczesnych domach, częstym rozwiązaniem jest stworzenie całego systemu Smart Home, zarządzanego przy użyciu konkretnych paneli sterowania. My natomiast skupimy się na drugiej opcji, jaką jest samo oświetlenie, mogące być stosowanym nawet w starszych jednostkach mieszkalnych bez konieczności remontu.

Głównym zadaniem oświetlenia Smart jest bezprzewodowe przyłączenie swojego modułu do routera znajdującego się w naszym domu. Po zapewnieniu stałego dostępu do sieci, moduł oświetleniowy łączy się z naszym telefonem przez specjalną aplikację. W ten sposób, umożliwione zostaje nam dowolne sterowanie światłem w naszym domu.

Wbrew pozorom, nie tylko zwykłe żarówki mogą być wyposażone w moduł smart. Oprócz nich, możemy spotkać także inteligentne oprawy natynkowe, podtynkowe, szynoprzewody czy nawet paski LED.

Jakie funkcje gwarantuje aplikacja?

W zależności od wybranego rodzaju i formy oświetlenia, wyróżnia się wiele funkcji. Podstawową jest rzecz jasna włączanie i wyłączanie zasilania, niezależnie od miejsca pobytu. Prawdą jest, że chcąc sterować oświetleniem, nasza obecność w domu nie jest obowiązkowa. Dlatego też uznaje się takie źródła światła jako dobre rozwiązanie dla zapominalskich.

Funkcjami inteligentnego oświetlenia są: zmiana barwy i natężenia światła, możliwość wyboru godzin świecenia, dopasowanie poziomu światła do swojego biorytmu, zmiana koloru spośród wszystkich dostępnych w systemie RGB. Oczywiście, funkcje te występują w zależności od konkretnego typu urządzenia. Rzadko zdarza się, że przykładowe oprawy natynkowe posiadają funkcję zmiany koloru RGB.