TOP FOR DOG

Nie ze mną te gierki…

Cieszy mnie, że świadomość potrzeb psów wśród ich opiekunów rośnie. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że samo posiadanie dużego ogrodu wcale nie zaspokaja potrzeb eksploracji psa. Oczywiście zapewni jakiś ruch i stworzy bezpieczne miejsce do zabaw, jednak nie zastąpi to wspólnych spacerów poza ogrodem. Ostatnio spotkałam przemiłą osobę, która jak się okazało, jest jedną z moich obserwatorek. Po chwili rozmowy powiedziała, że dzięki mnie zaczęła zabierać psy na dłuższe spacery, do lasu, nad morze. To było jak miód na moje serce, bo zawsze to powtarzam, że nie ma nic lepszego niż wspólny spacer czy zabawa. Przed nami okres jesienno-zimowy, coraz krótsze i ponure dni, co nie zwalnia nas z zabaw z psami. Z pomocą przychodzą gry edukacyjne dla psa. Tornado Niny Ottosson od ABC Koncept to już moja trzecia łamigłówka. Zdecydowałam się przetestować ją dla TOP for DOG, bo jestem ogromną wielbicielką tego typu zabaw z psem. W tego typu grach, każdy pies jest zwycięzcą, a dziesięć minut odpowiada trzydziestu minutom spaceru!

Outward Hound Nina Ottosson gra Tornado poziom drugi, to zdecydowanie zabawka, która rozbudzi w waszym psie geniusza. Polecam wam stosować ją od samego początku, dlaczego to takie istotne? Tego typu karmienie ma ogromny wpływ na stymulację psychoruchową, która poprawia neuroplastyczność mózgu. Prościej mówiąc, szczeniak szukający sposobu na wydobycie smakołyku, uczy się zapamiętywania, zmienności co przekłada się na lepsze radzenie sobie z nowymi sytuacjami, a także ma bezpośrednie przełożenie na jego pewność siebie. Taka forma karmienia zaspokaja też potrzebę zdobywania u psa, a także może być bardzo pomocna u psa niejadka. Pies, który musi włożyć pracę, wysiłek w zdobycie nagrody zdecydowanie bardziej się nią cieszy, natomiast w jego mózgu uwalniają się endorfiny, czyli hormon szczęścia. Najistotniejszą sprawą jest odpowiedni dobór trudności zabawki do możliwości psa. W ten sposób zadbacie o umysł futrzaka, wyeliminujecie nudę, a nawet zahamujecie zachowania destrukcyjne jeśli takowe już są.

Poziom Pierwszy

Poziom drugi (czyli nasz)

Poziom trzeci

Poziom czwarty

Jak widzicie, wszystkie są przepiękne i możecie mi wierzyć, że ich jakość jest na najwyższym poziomie, dopracowane w każdym detalu. Gier tej marki jest znacznie więcej, niż wam przedstawiłam. Przy wyborze kierujcie się możliwościami i etapem rozwoju, na którym znajduje się wasz pupil, a nie własnym upodobaniem. Decydując się na grę ze zbyt wysokiego poziomu możecie, uzyskać skutek odwrotny do zamierzonego i zniechęcić, a nawet sfrustrować psa. Zalecam też by w kieszonkach czy pojemniczkach w zależności od gry, umieścić smakołyk mokry, taki który będzie maksymalnie motywował psa do zdobycia i łamigłówki. Ważne by pies kojarzył grę z czymś, co sprawia mu ogromną frajdę, a poprzez to budował własną pewność siebie. Nasza gra Tornado przypomina trzywarstwową karuzelę z otworami, w których umieszczam smakołyki. W opakowaniu były też trzy przykrywki w formie kostek, które nakłada się na otwory w grze. Jednak na początku było to zbyt trudne dla Cukierka, widząc jego problem z wydobyciem smakołyku, ściągnęłam je. Radość na jego pyszczku po wydobyciu ostatniego groszka jest bezcenna. Teraz kiedy tylko chwytam za kartonik z grą, Cukier odrazu idzie za mną bo wie, że be∂zie zabawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *