suplementy, TOP FOR DOG

DOGenesis jako wsparcie psich stawów.

Odnoszę takie wrażenie, że na preparaty wzmacniające stawy zwracamy uwagę, dopiero wtedy, gdy nasz pies niedomaga, a to błąd. Sama go popełniłam, bo właściwie nie myślałam, że ten temat mnie dotyczy do czasu pierwszej kontuzji Macka. Mieszkamy nad morzem, więc czymś zupełnie naturalnym jest dla psa hasanie po plaży, czy jest ono zdrowe? Ta kwestia jest dla wielu sporna, bo niestabilne podłoże z jednej strony obciąża stawy z drugiej jednak, jest pomocne w poczuciu równowagi i angażuje inne mięśnie, niż przy biegu po twardym podłożu. Podczas jednego z takich wypadów Maciek niefortunnie uskoczył i zaczął kuleć, później leki i przymusowe ograniczenie ruchu. Teraz już wiem, że za nim wejdziemy na piasek, kilkanaście minut maszerujemy lasem, by odpowiednio przygotować i rozgrzać psa. To jednak temat dla psich fizjoterapeutów, więc zostawmy go. W każdym raz dopiero ta sytuacja nauczyła mnie, że dbanie o stawy to nie wymysł dla psich seniorów, ale obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna psa. Po pierwsze i najważniejsze to prawidłowe żywienie. Wielu z nas ma na ten temat różny pogląd, w który ja absolutnie nie zamierzam wnikać. Pragnę jednak uzmysłowić wam, jak istotną rolę odgrywa ono w zdrowym rozwoju waszego futrzaka, nie tylko trenującego sporty. Z wiekiem zmieniają się potrzeby naszego wilka, dlatego warto pomyśleć o zmianie dotychczasowej karmy na tę typu Light o obniżonej kaloryczności, ale spokojnie w całości pokryją specyficzne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla seniora. Drugie i chyba najprzyjemniejsze to regularny ruch! Decydują się na psa, musimy być w pełni świadomi jego potrzeb, biegania czy eksploracji nowych terenów i nie wystarczy tutaj dziesięciominutowy spacer koło domu, ani całodzienne siedzenie w ogrodzie. Regularny ruch pozwoli na utrzymanie mięśni i stawów psa w dobrej kondycji, co niezmiernie przyda się gdy przyjdzie starość. Jeśli macie słomiany zapał i lubicie tak zwane zrywy sportowe 😉 To od razu wam powiem, że nie są one kompletnie zdrowe dla stawów czworonoga. Natomiast trzeci aspekt, to odpowiednia suplementacja, ale kiedy i czym?

Kiedy w naszym domu pojawił się Cukier, miał zaledwie cztery tygodnie, czyli o cztery za mało by zostać odłączonym od matki, niestety ta zginęła pod kołami samochodu. Dlatego, kiedy zaczęłam wprowadzać Cukierkowi pokarm stały, pamiętałam o suplementacji. Nie miałam pojęcia, jak żyła jego matka czym była karmiona, jakie miała braki witaminowe. Pojechałam do sklepu zoologicznego i kupiłam wszystko, co mogłam podać szczeniakowi 😉 Chciałam nadrobić te wszystkie niedobory, które zapewne miał, pomimo że otrzymywał najlepszą karmę, na jaką mogła sobie pozwolić. Suplementowałam go bardzo długo, wyrósł na zdrowego kundelka o koślawych łapakach 😉 Dlatego uważam, że obligatoryjnie musimy dbać o prawidłowy rozwój stawów czworonoga w fazie wzrostu, zwłaszcza szczeniaka rasy dużej, gdzie ten wzrost jest szybki, ale także u suczki karmiącej, która ma ogromne potrzeby minerałowe w tym czasie. Natomiast jeśli chodzi o psy dorosłe, to soje na stanowisku, że fajnie jest chociaż raz na jakiś czas pamiętać o wsparciu. Dlatego, kiedy TOP for DOG szukało testerów mieszanki uzupełniającej na stawy DOGenesis, zgłosiłam się bez wahania. Suplement diety dla psów wzmacniający stawy zawiera: OPC (ekstrakt z pestek winogrona), ekstrakt z mięsa nowozelandzkiej małży zielonej (33%) oraz MSM.

Ekstrakt z mięsa małży zawiera GAG (glukozminoglikany), pełniące funkcje odżywcze poprzez:

  • Ochronne oraz wzmacnianie stawów, chrząstek, tkanek łącznych, wiązadeł i ścięgien
  • Wspieranie, scalanie chrząstek oraz tworzenia się mazi stawowej
  • Zwiększanie elastyczności tkanki łącznej
  • Utrzymywanie prawidłowej sprawności fizycznej, podczas treningu oraz w okresie ciąży.

OPC z 74% ekstraktu z winogron zawierającego polifenole oprócz swoich właściwości wzmacniania wiązań stawowych, wychwytuje również wolne rodniki w ciele. Proantojacyjanidyny mają także silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Dlatego znajdują zastosowanie przy rekonwalescencji po złamaniach czy urazach mięśni. Wpływa hamująco na osteoporozę oraz łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. OPC zapobiega też przedostawaniu się wolnych rodników do chrząstek. Preparaty zawierające wyciąg z pestek winogron są szybko pożytkowane należy je przyjmować o stałej porze i regularnie by przyniosły pożądany efekt, są niezwykle bezpieczne w stosowaniu. Poza pestkami winogron proantocyjanidyny pozyskiwane są też aronii, kory sosny śródziemnomorskiej, żurawiny czy zielonej herbaty jednak najlepsze ich żródło pochodzi właśnie z pestek winogron.

MSM (Metylosulfonylometan) – organiczna siarka, która jest niezbędna do syntezy kolagenu. Właśnie ona jest podstawowym składnikiem mazi stawowej. MSM podtrzymuje sprężystość skóry oraz wzmacnia mięśnie. Każdego dnia siarka jest wydalana z moczem z organizmu, nie istnieje jej nadmiar w organizmie dlatego warto ją suplementować. Charakteryzuje ją właściwość przeciwzapalna, a także zapewnia optymalne ukrwienie części ciała. Organiczna siarka jest licznie wykorzystywana np. kąpiele siarkowe, które mają dobroczynny wpływ na ogólny stan skóry i wszystkich narządów. Tutaj zastosowanie siarki jest w kontekście stanów zapalnych oraz reumatoidalnych u zwierząt.

Moje opakowanie to aż 700g, przy założeniu, że Macio będzie otrzymywał 1/4 miarki jak jest w zaleceniach, to mamy zapas chyba na rok. Dla dużych psów producent przewidział jeszcze większe opakowanie 1400g . Sam wygląd granulek jest bardzo ciekawy i może stanowić formę smakołyku. Pod marką DOGenesis znajdziecie nie tylko preparaty wzmacniające stawy, ale również cała masa innych suplementów oraz karmę dla psów i kotów, a wszystko w jakości BIO. Charakterystyczne obrazek na opakowaniu jest powtórzony we wszystkich produktach marki i nawiązuje do założeń, czyli bezgranicznej miłości do zwierząt i chęci stworzenia dla nich czegoś maksymalnie naturalnego. Do mnie ten skład naprawdę przemawia i mam zamiar zużyć całe opakowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *